You are currently viewing Finał DMEC 2023 – dziękujemy, że byliście z nami!

Wielki Finał Drift Masters European Championship 2023 za nami. W miniony weekend na PGE Narodowym w Warszawie kierowcom kibicowało ponad 55 000 osób – co czyni to wydarzenie największą imprezą driftingową na świecie! Zawodnicy zapewnili widzom wspaniałe show, a ci odwdzięczyli się im gorącym  dopingiem, z meksykańską falą włącznie. Ten weekend z pewnością zapadnie w pamięci fanów driftingu na długo z wielu powodów. Oprócz doskonałej części sportowej, impreza była spektakularna pod każdym względem. Wzruszającą chwilą, szczególnie dla nas Polaków był moment hymnu narodowego, podczas którego widownia stadionu PGE Narodowego mieniła się w barwach biało-czerwonych. 

Głównym sponsorem tego wydarzenia był Budmat Steel.

Najważniejsza część sportowa oprócz pokazu umiejętności kierowców, była istnym spektaklem gry dymu, świateł i ryku silników, a zacięta rywalizacja zawodników była do samego końca. W zawodach wystartowało prawie 60 najlepszych kierowców z ponad 20 krajów z całego świata, w tym z Hiszpanii, USA i Japonii. Jednym z faworytów imprezy był ubiegłoroczny mistrz DMEC Piotr Więcek z Worthouse Drift Team

Piątkowe kwalifikacje zwyciężył mistrz WRC, Kalle Rovanpera z Finlandii, który zdobył 99 na 100 możliwych punktów. Drugi był Kevin Piskolty z Węgier (98 punktów), na trzecim miejscu ulokował się Lauri Heinonen z Finlandii (96 punktów). Piotr Więcek zdobył 91 punktów, co dało płockiemu drifterowi 15. miejsce.

Sobotnie pojedynki przyniosły emocje na najwyższym poziomie. Piotr Więcek rozpoczął od zwycięstwa nad Kevinem Pesurem z Estonii. W Top 16 zmierzył się z Ørjanem Nilsenem z Norwegii, gdzie ponownie pokazał swoją przewagę.

Niestety, w Top 8 polskiego kierowcę dopadł pech. Podczas kontaktu z driftowozem Marco Zakourila z Czech doszło do uszkodzenia drążka kierowniczego w aucie Więcka. Mimo problemów, Polak stanął do drugiego biegu, ale niestety nie udało mu się go ukończyć z winy sprzętu.

Zwycięzcą rundy finałowej został Conor Shanahan z Irlandii. Na drugim miejscu uplasował się Lauri Heinonen z Finlandii, a trzecie miejsce przypadło Polakowi Pawłowi Korpulińskiemu.

Tytuł mistrza DMEC 2023 otrzymał Conor Shanahan, drugi w klasyfikacji generalnej był Lauri Heinonen z Finlandii, trzeci jego rodak – Juha Rintanen. Czwarte miejsce w tabeli sezonu zdobył Piotr Więcek ze stratą zaledwie 18 punktów do Rintanena.

Warto podkreślić, że w tym sezonie tylko dwóm kierowcom udało się wygrać dwie pojedyncze rundy. Byli nimi Piotr Więcek (rundy w Irlandii i w Niemczech) oraz Conor Shanahan (rundy w Finlandii i w Polsce).

Sezon Drift Masters European Championship 2023 zakończony i to w sposób, jakiego świat driftingu jeszcze nie widział. Asfalt zniknął z PGE Narodowego, kurz po imprezie powoli opada, ale emocje i wspomnienia pozostaną jeszcze z nami na długo.

Dziękujemy wszystkim fanom za obecność i doping. 

Do zobaczenia za rok!